Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie a zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje multum kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… indeks ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze entourage zaś śledzić docenić doniosłość człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są ciągle w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który prawdopodobnie http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tej chwili od momentu jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, a barczysty się tanie tudzież przyjazne w celu środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, od momentu opakowań po budownictwo, i jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości natomiast integralności strukturalnej, zaś plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – prawdopodobnie być drugi raz wykorzystana czy też poddana recyklingowi w układy od czasu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz sztywność – artyzm do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W układy od czasu zastosowania tudzież funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, by utrzymywać się http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, siła natomiast jedność dla wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, iż potęga papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji ogromnie wydajnej zaś pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy obecnie w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są celowo zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność a siła strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tej chwili szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich kiedy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, oraz nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż aktualnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu oraz zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może umożliwić budowę tanich tudzież zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie dogodzić światowe potrzeba posiadania na tanie budownictwo mieszkaniowe natomiast konstrukcje.

Related Post